Кратко описание на метода, който се практикува: транзакционният анализ е теория за личността и психотерапия, ориентирана към личностно израстване и промяна. Използва разбираем за клиента език, упражнения и техники водещи до промяна в социалните и лични отношения и в самата личност на клиента. Транзакционният анализ е също теория и на комуникацията. Посредством вътрешния диалог, който клиентът води със себе си (своите вътрешни части на личността, наречени Его-състояния) и комуникацията с другите (транзакциите – социалните взаимодействия) може да се повлиява и променя реалността. Има няколко основни модели и понятия, с които работи този метод:
• Модел на Его-състоянията – структура на личността (Родител, Възрастен, Дете);
• Транзакции, знаци на признание, структуриране на времето;
• Житейски сценарий (обект на психотерапията)
• Заблуди, замърсявания на реалността (на его-състояние Възрастен)
• Симбиози (Симбиоза се случва, когато двама или повече индивиди се държат по такъв начин сякаш формират една личност. Такава връзка се характеризира със значителна и интензивна привързаност, описвана понякога като съзависимост)
• Паразитни чувства (несъзнавано заменяне на истинските чувства с позволени такива), марки (ако изпитаме усещането за паразитни чувства и го складираме, вместо да го изразим по това време, натрупваме марки)
• Психологични игри (несъзнавани повтарящи се ситуации и събития, разигравани с други хора, водещи до предвидим болезнен и познат резултат).
Целта на психотерапията е автономност на личността - за да се реализира пълния потенциал на възрастните хора е нужно да се преоценят стратегиите за справяне в живота, които са взети като решения от детството. Тези стратегии в повечето случаи не работят вече за човека и е нужно да бъдат заменени с нови, които работят в актуално време ( тук и сега). В езика на транзакционният анализ човек е нужно да премине от житейския си сценарий към автономността. Всички инструменти в транзакционния анализ (ТА) са ориентирани и създадени да помогнат на хората да постигнат автономност. Тя включва 3 основни компонента: осъзнатост, спонтанност и интимност. Това е способността на личността да използва всички свои ресурси на възрастен човек.
Философията на транзакционния анализ включва 3 основни схващания (предположения) по отношение на хората, живота и обстоятелствата за промяна:
• Хората са ОК ( добри)
• Всеки има капацитет да мисли
• Хората решават своята собствена съдба, и тези решения могат да се променят.
На базата на тези предположения има 2 основни принципа на практикуване на метода:
• Договор с човека ( клиента) по отношение на целта
• Отворена комуникация.
Важна информация за клиентите:
Процесът на консултиране или психотерапия изисква минимум 2 сесии месечно, които са необходими за настъпване на промяна, оптимален вариант е 1 сесия на седмица, интензивен вариант за по-бързо постигане на по-бърз прогрес и резултат е 2 пъти в седмицата.
Как може да сме полезни:
За кого би било полезно да потърси нашата помощ - клиенти със злоупотреба и лека форма на зависимост от психоактивни вещества, алкохол, хазарт, интернет; консултиране на съ-зависими (родители, братя и сестри, партньори); клиенти с лека форма на хранителни разстройства (булимия, анорексия, орторексия, хиперфагия); клиенти със сексуални проблеми с немедицински произход; клиенти с личностови разстройства, създаващи проблеми във взаимоотношенията с другите хора; клиенти с отношения, свързани с насилие/злоупотреба и травми от преживяно насилие – емоционално, физическо, сексуално; клиенти с конфликтни и проблемни отношения с партньор/и, родители и подрастващи деца; клиенти с проблематика от тревожно-депресивния спектър; клиенти с панически атаки, фобии, депресивни състояния, обсесивно-компулсивни състояния, хипохондрия, психосоматични състояния. Предлагаме консултиране на юноши/девойки (15-19 г.) и родители на юноши/девойки с проблемно поведение или емоционални проблеми – употреба на вещества, агресивно поведение, самонараняващо поведение. Предлагаме психологична помощ при проблеми в себеотстояването, със самочувствието и самоувереността. Консултираме хора с хомосексуална и бисексуална ориентация, трансджендър идентичност или интерсекс при трудности във възприемането на себе си и сблъсък с хомо/би/трансфобия и дискриминация от обкръжаващата среда в училище, университета, на работното място или в близките отношения на семейството и приятелите; консултираме родители на ЛГБТИ (лесбийки, гей, бисексуални, трансджендър, интерсекс - хора) по отношение на приемането и оказването на подкрепа на своите деца и взимането на важни решения за техния живот преди да навършат пълнолетие или след себеразкриването.